Socialdemokratiet vil smide Kristian Hald ud

8
1706

På et gruppemøde i aftes fik Kristian Hald besked om, at der bliver indledt en eksklusionssag mod ham. Sagen skal behandles på et ekstraordinært gruppemøde på søndag.

Kristian Hald

På et gruppemøde i aftes fik Kristian Hald besked om, at den socialdemokratiske byrådsgruppe vil ekskludere ham. Foto: Arkiv

Kristian Hald nåede ikke at være til gruppemødet i den socialdemokratiske byrådsgruppe torsdag aften ret længe.

– Jeg forlod mødet efter et par minutter, så jeg ved ikke, hvad der skete på resten af mødet.

Hvorfor gjorde du det?

– Vores gruppeformand Sebastian Nielsen informerede mig og resten af gruppen om, at der vil blive indledt en eksklusionssag mod mig, der skal behandles på et ekstraordinært gruppemøde på søndag. Jeg vurderede ikke, at der var nogen grund til at blive hængende efter den besked.

Er det din fornemmelse, at det her handler om din åbenmundethed i forhold til Hans Luunbjergs borgmesterperiode og biogassagen?

– Det er da en nærliggende tanke at få, men det må du i første omgang spørge de øvrige medlemmer af den socialdemokratiske gruppe om. Jeg har ikke modtaget en begrundelse.

Borgmester Kasper Ejsing Olesen har ingen kommentarer til Kristian Halds udlægning af det, der skete på gruppemødet i aftes.

Kan du bekræfte, at der på et gruppemøde i den socialdemokratiske byrådsgruppe er taget skridt mod at ekskludere Kristian Hald?

– Alt, hvad der skal udtales om vores gruppemøde, går igennem Sebastian Nielsen, der er gruppeformand, siger Kasper Ejsing Olesen.

Gruppeformand Sebastian Nielsen vil heller ikke uddybe beslutningen om at indlede en eksklusionssag mod Kristian Hald overfor KJ Avis.

Jeg kan forstå, at I har holdt gruppemøde, og at I har indledt en eksklusionssag mod Kristian Hald?

– Jeg har ikke nogen kommentarer til, hvad der er sket på et gruppemøde, men det er rigtigt, at vi har haft et gruppemøde angående samarbejdet i den socialdemokratiske byrådsgruppe.

Beslutningen om at indlede en eksklusionssag mod Kristian Hald står i skærende kontrast til den melding, Sebastian Nielsen, på vegne af hele den socialdemokratiske gruppe, kom med for blot 14 dage siden. Her lød det:

“Det er alene Socialdemokratiet, der sætter den socialdemokratiske liste, og Socialdemokratiet bakker enstemmigt op om den socialdemokratiske liste”.

Det er ikke mere end 14 dage siden, du udtalte, at en enstemmig byrådsgruppe bakkede op om den socialdemokratiske liste. Hvis I har indledt en eksklusionssag mod Kristian Hald, kan du så forstå, at det ser en anelse underligt ud?

– Jeg har ingen kommentarer til, hvad der sker på et gruppemøde i Socialdemokratiet.

Så du vil heller ikke forklare, hvad der er sket i de 14 dage siden den sidste udtalelse?

– Nej, det vil jeg ikke.

Kristian Hald er, udover at være byrådsmedlem i Kerteminde, også kandidat til regionsrådet i Region Syddanmark ved valget næste år. Derfor er det også en overrasket Janni Sørensen, der er kredsformand for Nyborg/Kerteminde kredsen, der i dag fik nyheden overbragt af KJ Avis.

– Hvis Kristian bliver smidt ud, så står vi uden en kandidat til regionen, hvilket naturligvis vil være meget ærgerligt, siger hun.

Det ekstraordinære gruppemøde i Socialdemokratiet bliver holdt på søndag. Gruppemødet vil således være det fjerde, den socialdemokratiske byrådsgruppe i Kerteminde holder i løbet af en måned.

I mellemtiden vil hovedpersonen afvente det videre forløb.

Hvad gør du nu?

– Jeg ser det som ren formalitet, at gruppen stemmer Sebastian Nielsens forslag om eksklusion igennem på søndag. Når det er sket, vil jeg læne mig tilbage og afvente den videre proces. Jeg har hverken gjort eller sagt noget i min tid som socialdemokratisk byrådspolitiker, som jeg ikke kan stå inde for, og derfor tager jeg det helt roligt, forklarer Kristian Hald.

Udelukkelse af et socialdemokratisk gruppemedlem skal jævnfør partiets love vedtages med to tredjedels flertal i gruppen. Beslutningen skal efterfølgende godkendes på en generalforsamling i partiforeningen og slutteligt i partiets hovedbestyrelse. Inden en udelukkelsessag kan behandles af den lokale partiforenings generalforsamling og partiets hovedbestyrelse, skal et såkaldt kommunalt mæglingsudvalg inddrages.