Red Barnet redder julen

0
1302
Otte frivillige fra Red Barnet klar til at dele julehjælp ud. Foto: Peter Hougesen

“Det er næsten den bedste dag på året”

Ordene kommer velovervejede og reflekterende. Bestyrelsesmedlem i Red Barnet, Malene Hansen, har været ude med julehjælp. Megen julehjælp.

For ni år siden offentliggjorde en gruppe psykologer fra University of Canada et studie, der konkluderede, at givere oplever større glæde og tilfredshed end modtagere.

På en frostkold onsdag på en parkeringsplads i Langeskov, lyser den konklusion ud af øjnene på de otte frivillige, der er i gang med at pakke biler og planlægge. Der er ingen, der er ligeglade. Det skal ikke bare overstås, så man kan krydse “Har du lavet frivilligt arbejde i år”-feltet af på tjeklisten nytårsaften. De glæder sig.

“Mine børn har altid været med. Nu er de flyttet hjemmefra, men de kommer stadig hjem og hjælper”, fortsætter Malene Hansen, der ikke engang prøver at skjule stoltheden.

De 29 modtagere af Red Barnets julehjælp, får alt hvad de skal bruge til at fejre en god jul. Og mere til. Red Barnet har nemlig selv fået hjælp, så de kan hjælpe endnu mere. Jan Hedegaard Holding, SuperBrugsen i Langeskov, og Langegades Bageri i Kerteminde, har alle tre lagt lidt ekstra oveni. Derfor er indholdet af hjælpen også ekstra stor i år. Der er stege, slik, mandariner, mælk, ris, kulør, smør og sodavand. Det er umiddelbart svært at få øje på, at der skulle kunne mangle noget i den nærmeste fremtid. Der er tænkt på det hele – også stedet, hvor der skulle handles ind.

“Nogle af de andre organisationer har handlet ind andre steder, så vi valgte at handle ind her i Langeskov, så vi ligesom også får fordelt indkøbene over flere forskellige steder. Det er pakket og klar, når vi kommer. Og dem der modtager hjælpen, får jo sådan en slags- “Her er alt, hvad du skal bruge. Så hyg dig i stedet med dine nærmeste”- pakke. Det er meget værd, tænker jeg. Så kombinationen af selve den værdi, som hjælpen repræsenterer, og visheden om, at der vitterligt er alt, hvad du skal bruge, det kan vi mærke, der bliver sat enorm stor pris på, når vi kommer ud og afleverer hjælpen”, slutter hun.

Malene Hansen er i øvrigt, udover at være bestyrelsesmedlem i Red Barnet, for nyligt valgt ind i byrådet i Kerteminde Kommune for Socialdemokratiet.

Læs også: https://kjavis.dk/moedrehjaelp-paa-vej-med-julehjaelp/