Alex Haurand blev advaret om forholdene i Mælkevejen for tre måneder siden. Kristian Hald beskylder udvalgsformanden for bevidst at lyve i pressen

4
3188

De alvorlige forhold i daginstitutionen Mælkevejen i Langeskov havde Kristian Hald advaret Alex Haurand om for tre måneder siden. Derfor beskylder Hald nu Haurand for bevidst at lyve i pressen. Foto: Arkiv

Kristian Hald (S) retter en sønderlemmende kritik af Alex Haurand (SF), hvor Hald beskylder formanden for Børne, Unge og Uddannelsesudvalget for bevidst at lyve i pressen. Baggrunden er de udtalelser, Alex Haurand kom med i går, hvor han hævdede ikke at vide noget om de alvorlige forhold på daginstitutionen Mælkevejen i Langeskov. 

I en artikel i Fyens Stiftstidene i går blev der beskrevet tilfælde, hvor der var stor mangel på personale på daginstitutionen Mælkevejen i Langeskov. Den store mangel på personale er blandt andet en konsekvens af, der kun er 10% af sygemeldinger, der nu bliver dækket af vikarer i stedet for 70%, som det var tidligere, skriver avisen.

Formand for Børne,- Unge og Uddannelsesudvalget, Alex Haurand, udtaler i artiklen at han ikke var bekendt med forholdene før for nylig. Det er imidlertid ikke korrekt. Byrådsmedlem, Kristian Hald, sendte nemlig en bekymringsmail netop vedrørende forholdene i daginstitutionen Mælkevejen til Alex Haurand allerede 20. marts i år. En mail-korrespondance, KJ Avis er i besiddelse af, viser, at Alex Haurand svarer på henvendelsen. I mailen står der blandt andet: “De giver udtryk for manglende pædagogfagligt personale, store og mange personaleflytninger internt i huset og manglende pædagogiske indsatser for deres børn”. Derfor undrer Kristian Hald sig over Alex Haurands udtalelser om, han først er blevet bekendt med det nu.

“Alex Haurand udtaler, at han først for nyligt er blevet gjort bekendt med situationen i Mælkevejen. Det ved jeg er usandt, for jeg sendte ham en meget alvorlig bekymringsmail for tre måneder siden, omhandlende lige præcis situationen i Mælkevejen. Min bekymringsmail sendte jeg både til Alex Haurand, resten af udvalget, borgmesteren og direktionen – jeg har råbt op omkring den her situation længe. Ingen kan påstå, at de ikke er bekendte med den situation, der nu bliver beskrevet af forældrene”, forklarer Kristian Hald.

Det var derfor en chokeret Kristian Hald, der kunne læse Alex Haurands citater i artiklen i fyens i går, hvor han blandt andet hævder, han ikke var bekendt med situationens alvor før onsdag i denne uge. Der er altså – ifølge Kristian Hald og den mailkorrespondance, som KJ Avis nu er i besiddelse af – usandt.

“Jeg er chokeret over at læse, at Alex Haurand påstår, at han ikke kendte noget til forholdene. Hvis Alex Haurand er citeret korrekt i Fyens, og det går jeg ud fra, at han er, så lyver han. Så simpelt er det. Den mail, jeg sendte til ham d. 20. marts i år, kan ikke efterlade nogen tvivl om, at der er forhold i Mælkevejen, som er alvorligt bekymrende. Det er indiskutabelt. Den bekymring som bestyrelsesformand i Mælkevejen, Mette Østergaard Jensen, udtaler i pressen, er stort set identisk med den bekymring jeg har rettet”, fortsætter Kristian Hald.

Den mail Kristian Hald sendte 20. marts har titlen:  “Bekymringshenvendelse vedr. institutionen Mælkevejen”. Bekymringerne i mailen er ifølge Kristian Hald blevet til på baggrund af flere samtaler med forældre til børn i daginstitutionen Mælkevejen samt flere medlemmer af forældrebestyrelsen.

I den efterfølgende mailkorrespondance svarer Alex Haurand, at han gerne vil mødes med de bekymrede forældre, hvis de fremsender en officiel henvendelse samt forslag til dagsorden senest tre dage senere. Da det ikke er tilfældet, henviser han til den åbne “mød din udvalgsformand”-seance, der senest fandt sted 2. maj.

Efter Haurands udtalelser til Fyens Stiftstidenses artikel i går, kan Kristian Halds tillid til formanden for Børne,- Unge og Uddannelsesudvalget umiddelbart ligge på et meget lille sted. Spørgsmålet er, hvorvidt det skal have politiske konsekvenser.

“Det er helt åbenlyst, at ingen kan have tillid til en person, der lyver. Det er sådan set uanset om man er udvalgsformand, menigt medlem af byrådet eller noget helt tredje. Jeg vil ikke ligge skjul på, at jeg er skuffet og vred over den udtalelse Alex Haurand har lavet i pressen. Politiske uenigheder kan jeg håndtere. Kritik kan jeg håndtere. Men løgn har jeg nul-tolerance over for. Hvis en udvalgsformand bevidst går ud i pressen og lyver, så har han ikke min opbakning – det er uanset hvilken udvalgsformand der er tale om, og jeg er også her fuldstændig ligeglad med politisk tilhørsforhold. Nu vil jeg anmode om en redegørelse af sagsforløbet siden min bekymringshenvendelse, og så vil jeg efterfølgende tage stilling til, om jeg mener, det skal have politiske konsekvenser”, slutter han.

KJ Avis ville gerne have forelagt både dokumentation og Kristian Halds kritik for Alex Haurand, men Alex Haurand er ikke vendt tilbage på vores henvendelser.