Økonomiudvalget udskød beslutningen om at genoptage afgørelser i sagen om Kerteminde Biogas

10
1505

Artikel opdateret 18:41 med citat fra Alex Haurand

Artikel opdateret 23:08: Beslutningen skal ikke godkendes på byrådsmødet 25. januar. Punktet udgår som følge af beslutningen i Økonomiudvalget

Et flertal i Økonomiudvalget gik i aftes imod direktionens indstilling om at genoptage afgørelserne om tilladelserne til Kerteminde Biogas. Beslutningen blev udskudt

Kerteminde Biogas

Beslutningen om at genoptage behandlingen af de ugyldige tilladelser, der er givet til Kerteminde Biogas, blev udskudt af et flertal i Økonomiudvalget. Foto: Arkiv

På baggrund af Kammeradvokatens advókatundersøgelse skulle medlemmerne af økonomiudvalget i aftes tage stilling til, hvorvidt man ville genoptage behandlingen af de ugyldige tilladelser, der er givet til Kerteminde Biogas. I sagsfremstillingen står der:

“Poul Schmith/Kammeradvokaten har undersøgt følgende afgørelser:

  • Landzonetilladelse af 31. august 2016 til ombygning og udvidelse af biogasanlægget
  • Miljøgodkendelse af 23. november 2016 til udvidelse af biogasanlægget
  • Afgørelse om ikke VVM-pligt af 23. november 2016
  • Afgørelse af den 18. maj 2017 om at ændring af projektet ikke krævede landzonetilladelse
  • Afgørelse af den 22. maj 2017 om at ændring af projektet ikke krævede miljøgodkendelse eller miljøvurdering
  • Afgørelse af 1. april 2019 om forlængelse af frist for udnyttelse af miljøgodkendelse

Reglerne om inhabilitet findes bl.a. i forvaltningsloven. Kravet om habilitet er en såkaldt garantiforskrift og en tilsidesættelse heraf kan medføre, at en afgørelse er ugyldig.

Kommunen har pligt til at genoptage en sag, hvis kommunen ved den tidligere behandling af sagen har begået væsentlige sagsbehandlingsfejl, eller der er en klar formodning for, at der kan være retlige fejl ved afgørelsen. Manglende habilitet (inhabilitet) vil være en retlig fejl ved afgørelsen, som kan medføre ugyldighed.

Medarbejdernes afledte inhabilitet medfører i udgangspunktet, at de trufne afgørelser er ugyldige, medmindre det godtgøres, med en vis grad af sikkerhed, at afgørelserne ikke kan have været påvirket af uvedkommende hensyn”

Direktionens indstilling var:

“Byrådet beslutter at afgørelserne om landzonetilladelse, miljøgodkendelse, VVM-screening og byggetilladelse meddelt til Kerteminde Biogas ApS fra perioden 2014-2019 genoptages”

Men sådan gik det ikke. Et flertal besluttede at udskyde beslutningen.

– Beslutningen på økonomiudvalget blev, at vi kortvarigt udskyder beslutningen om at genoptage sagerne som vedrører udvidelsen af Hans Luunbjergs biogasanlæg. Der var et ønske om at kunne stille nogle opklarende spørgsmål til forvaltningen og Kammeradvokaten, hvorfor vi besluttede at indkalde Kammeradvokaten til et nyt møde, hvor tvivlsspørgsmål kan blive afklaret i forhold til den fremadrettede proces, siger Kristian Hald (S), der er medlem af Økonomiudvalget.

– Derudover foreslog jeg, at vi fik undersøgt, hvor mange andre private eller erhvervsmæssige sager, Hans Luunbjerg har fået behandlet i sin tid som borgmester, og få en vurdering af, hvad det vil trække af interne ressourcer at undersøge, om han har overholdt habilitetsreglerne, brugt sin borgmestermail i sagerne, og om han har involveret kommunaldirektøren. Med andre ord vil jeg have undersøgt om det, vi har set i biogassagen, også gør sig gældende i eventuelle andre sager. Det var der heldigvis opbakning til, forklarer Kristian Hald.

Var det en enstemmig beslutning? 

– Nej. Terje Pedersen og Alex Haurand ville en anden retning end resten af Økonomiudvalget. Jeg må blankt indrømme, at jeg undervejs måtte opgive at forstå. hvad de vil og hvorfor de vil det, forklarer han videre.

Alex Haurand vil imidlertid gerne forklare, hvorfor han stemte, som han gjorde.

– Jeg valgte at gå med indstillingen fra direktionen. Vi fra SF mener at sagen er fuldt belyst og at vi ikke skal bruge flere ressourcer på at undersøge den sag. Vi blev også oplyst om, at der vil være andet planarbejde, der så ikke kan laves, hvis vi igangsætter flere undersøgelser. Også derfor mener jeg ikke, at vi skal sætte yderligere undersøgelser i gang.

Vi mener at vi skal igangsætte en retlig lovliggørelse af det byggeri, der står der nu og at vi samtidig igangsætter den udvidelse, der allerede var søgt om. Det mener vi på baggrund af, at hvis vi skal nå i mål med vores klimahandleplan i Kerteminde kommune, så er Kerteminde Biogas et af de få, hvis ikke det eneste sted, at vi kan gøre det, forklarer Alex Haurand

Byrådet skal derfor ikke tage stilling til spørgsmålet på byrådsmødet 25. januar. Punktet udgår som følge af Økonomiudvalgets beslutning.

KJ Avis har forsøgt at få en kommentar fra Terje Pedersen. Han har ikke returneret vores opkald.