Lørdag eftermiddag og aften summede hele Kerteminde Marina af liv og god stemning. Der var levende musik fra Hotel Kerteminde Strand i nord til Green Spot i syd. Midt i det hele blev der givet en uofficiel koncert fra agterenden af en båd
Lørdag var der igen mange gæster på Kerteminde Marina. Ligesom fredag aften var det ved Green Spot svært at finde en siddeplads ved et af de mange borde, som det lokale firma Sika Design havde sponsoreret.

Der var rift om havemøblerne på det 18. tee-sted på Kerteminde Marina. Foto: Michael Rathje
Green Spot er det 18. tee-sted, hvor Erhverv og Turisme har forvandlet vej og plads til et loungeområde, hvor der i løbet af dagen er blevet set golf på storskærm, snakket golf og været golfkonkurrencer. Om aftenen har især byens lokale taget det nye område til sig med barer, madboder og musik fra scenen.

Der var mange mennesker og god stemning dagen lang i The Green Spot på marinaen. Foto: Michael Rathje
Lørdag var der først koncert med Sonout Alchemy, og bagefter spillede Nenia Brass Band solen ned. Da den var gået, ned spillede Godsejernes Blues og Jazzband op til dans på Anchors terrasse. Også ved Restaurant Kalle var der levende musik med den lokale Thomas.

Henrik Lykke Nielsen gav en uofficiel koncert fra sin båd midt på marinaen. Foto: TV 2 Vejret
Men allerede midt på efterdagen var der levende musik midt på marinaen. Her blev der holdt koncert helt uden for det officielle program fra agterenden af en båd. Her havde pianisten Henrik Lykke Nielsen lagt til kaj med sin båd Granny II.
– Jeg havde Piano Bar i Odense, som jeg lukkede for to et halvt år siden. Men jeg er jo glad for at spille og har måttet trappe meget ned, og jeg spiller næsten ikke mere, fortæller Henrik Lykke Nielsen om bord på sin båd.
Derfor har han de sidste par somre sejlet rundt og givet koncerter i forskellige havne.
– Vi lægger til ved kajen, og så spiller vi bare. Folk stopper op og lytter. De synes, det er meget hyggeligt. Også her i Kerteminde, hvor vi bagefter har inviteret nogle af tilhørerne ombord, fortæller Henrik Lykke Nielsen, der er vokset op i Munkebo.
Lørdag kørte han desuden et smut til Nyborg, hvor han gav en koncert ved havnen, da en anden musiker havde meldt afbud i sidste øjeblik.


