Hovedrengøring i havnen – se videoen af hvad der blev hevet op af vandet

1
692

I dag stod den på årets store hovedrengøring i Kerteminde Havn. Hele 14 dykkere hoppede i det kolde vand og trak alt fra gamle bildæk til indkøbsvogne op fra havbunden

Der blev hevet mange sjove ting op af vandet. Her hives en indkøbsvogn op. Video: Laura Højris From Petersen

Selvom vejret ikke viste sig fra sin bedste side, var stemningen på Nordre Havnekaj lørdag formiddag i top.

11 dykkere fra Kerteminde Frømandsklub og tre fra Fjord & Bælt tiltrak masser af nysgerrige blikke, mens de arbejdede sig gennem havnebassinet og fjernede ting, der ikke hører hjemme under overfladen.

Det er to år siden, havnen sidst fik en rengøring, og alligevel var der nok at tage fat på. I det kun 13 grader kolde vand blev der blandt andet fundet flasker, en telefon, et alkometer og en indkøbsvogn.

Men selvom fundene til tider fremkalder et grin, er formålet alvorligt.

– Når vi rydder op i havnen, er det for at minde folk om, at tingene ikke forsvinder, bare fordi man kaster dem i vandet. Mange tænker “ude af øje, ude af sind”, men sådan fungerer det ikke. Affaldet bliver liggende, siger Mads Kirketorp, formand for Kerteminde Frømandsklub.

Img 4152

Mikkel Wilki (til venstre) og Mads Kirketorp (til højre), som begge er en del af Kerteminde Frømandsklub, er glade for at kunne hjælpe med at fjerne affald i havnen. Foto: Laura Højris From Petersen

Et kig under overfladen

Mikkel Wilki, klubbens yngste, men mest erfarne dykker, forklarer, hvad der egentlig foregår nede på bunden.

– Vi dykker altid to og to. Vi leder efter alt, der ikke hører til i havet – dæk, flasker, gammelt jern. Fiskene sætter sig fast i det og dør, fortæller han.

Ifølge Mikkel handler oprydningen i høj grad om at beskytte det skrøbelige havmiljø.

– Jo mere skrammel der ligger dernede, jo mindre liv er der. Der vokser mindre tang, og der er færre fisk. Tidligere kunne vi se mange fisk i havnen – i dag så vi måske fem. Vi håber, vi kan få gang i livet i vandet igen.

Video: Kerteminde Frømandsklub

Mikkel var også med til at grave den indkøbsvogn fri, som lå gemt under en bunke gamle dæk.

– Det er fedt at komme op til overfladen og se, at folk følger med og interesserer sig for, hvad vi laver, tilføjer han med et smil.

Blandt dem, der slog vejen forbi, var familien Brunsgaard. De havde netop været en tur på Fjord & Bælt og blev hurtigt fanget af det usædvanlige syn på kajen. Begejstringen var stor hos både børn og voksne.

Img 4141

Familien Brunsgaard havde taget turen fra Svendborg. Foto: Laura Højris From Petersen

– Det er jo næsten som et eventyr, siger bedstemoren til sit barnebarn, da havnefoged Søren Therkelsen må hente en truck for at trække det sidste stykke affald op fra vandet.

Alle følger spændt med og holder øje med, hvad der er for enden af snoren. Det virker meget tungt, og forventningerne til, hvad det kan være, stiger blandt tilskuerne på havnekajen.

Da genstanden endelig bliver trukket op af vandet, viser det sig blot at være et lille dæk – til stor morskab blandt de fremmødte, der bryder ud i latter. Video: Laura Højris From Petersen

En god dag for havnen

Efter den sidste genstand var landet på kajen, kunne dykkere og havnefoged konstatere, at dagens indsats havde været en succes.

– Vi har fået en masse op, og der har været mange forbi og kigge. Jeg er godt tilfreds, siger Søren Therkelsen.

Dagen blev rundet af med grill og god stemning – med pølser sponseret af SuperBrugsen.

Img 4156 2

Fundene bliver liggende på havnekajen indtil mandag, hvor de bliver hentet og kørt væk. Foto: Laura Højris From Petersen