Et meget langt nedbrud på kjavis.dk er slut. Siden virker igen og alle abonnenter kan igen logge ind og læse artikler.
Kære læsere,
Kort efter 16:30 i går gik KJ Avis lige pludselig ned. Hverken læsere eller vi journalister kunne logge ind. Det sidste vi nåede at gøre, var at lægge en artikel på, der forklarede, at der var et problem. Teknikere har arbejdet natten igennem på at få siden op at køre igen, og på at finde ud af, hvad der var gået galt.
Det første er de færdige med nu. Det, der tilsyneladende er sket, er at vores nye hjemmeside nyborgavis.dk også skal være gratis tilgængelig for abonnenterne på KJ avis ligesom abonnenter på nyborgavis.dk ganske gratis skal kunne læse kjavis.dk. I forbindelse med at gøre nyborgavis.dk gratis for abonnenterne på kjavis.dk og omvendt, er der opstået en fejl, der betød at de normale adgangskoder ikke virkede.
Den fejl er nu rettet. Intentionen med ændringen er at tilbyde jer mere indhold for jeres abonnementer, når nyborgavis.dk bliver tilgængelig 1. september.
Jeg beklager dybt at I ikke har kunnet logge ind i lige knap et døgn. Det håber jeg aldrig sker igen. Tak for jeres tålmodighed, der fuldt forståeligt er blevet testet til grænsen det seneste døgn.
Venlig hilsen
Peter Hougesen
Chefredaktør, Kjerteminde Avis & Nyborg Avis

Kjavis.dk har været ramt af et nedbrud siden i går. Siden virker nu igen. Foto: Arkiv


