Hans Luunbjerg: ”Jeg kan ikke se, jeg er inhabil”

0
2510
Hans Luunbjerg

Formanden for Kerteminde Forsyning A/S, Hans Luunbjerg, kan ikke se, han skulle være inhabil. Foto: Arkiv

En lang række kommentarer på KJ Avis’ artikler om Kerteminde Forsynings planer om at løsrive sig fra Fjernvarme Fyn, sætter spørgsmålstegn ved bestyrelsesformand, Hans Luunbjergs habilitet i sagen. Selv kan han ikke se problemet.

”Jeg producerer ikke noget af den energi, der handles med i Kerteminde Forsyning. Så jeg kan ikke se problemet”, svarer Hans Luunbjerg.

På nabomødet 9/11, der handlede om planerne i forbindelse med den markante udvidelse af sit biogasanlæg, nævnte Hans Luunbjerg, at der i forbindelse med afbrændingen af affaldsstoffer fra produktionen af biogas, kunne udvindes varme, der kunne bruges til fjernvarme. Han nævnte også, han allerede havde kontaktet Kerteminde Forsyning, om de kunne være interesserede i, at aftage den overskydende varme.

”Det pyrolyseanlæg ligger jo fem år ude i fremtiden, så nej, jeg kan ikke se, jeg skulle være inhabil i den her forbindelse”, svarer han.

Kerteminde Forsyning A/S med Hans Luunbjerg som bestyrelsesformand, arbejder lige nu på en storstilet plan, der skal etablere Kerteminde Kommunes egen produktion af fjernvarme. I den forbindelse skal der investeres 300-350 millioner kroner. Dertil kommer 140-150 millioner kroner i forbindelse med konvertering af gasområderne i Munkebo, Marslev og Birkende samt 10-12 millioner kroner i en ny spids og reservelastenhed i Langeskov. Samlet set løber Kerteminde Forsynings investeringer altså op i 450-512 millioner kroner over de næste fire år.

En stor del af den fremtidige varmeproduktion ved etableringen af egen fjernvarmeforsyning skal komme fra varmepumper, der kører på el.

Hans Luunbjerg har en plan om at etablere en større solcellepark ved Birkende. Den plan blev imidlertid skudt til hjørne, da planklagenævnet alligevel krævede en miljørvurdering i forbindelse med opførslen af parken og dermed underkendte den lokalplan, der ellers var lavet til formålet. Dermed skal der laves en ny lokalplan for området, før solcelleparken kan blive til virkelighed. Første skridt til den nye lokalplan blev taget på Plan, – og Teknikudvalgsmødet 5. april i år, hvor det blev besluttet, der skulle udarbejdes en ny lokalplan til formålet.

”Solcelleparken ved Birkende ligger jo også langt ude i fremtiden. Så nej, jeg kan ikke se, jeg har et habilitetsproblem” slutter Hans Luunbjerg.

Der sidder seks medlemmer af bestyrelsen i Kerteminde Forsyning A/S. De fire af dem er politisk udpegede. De er: Hans Luunbjerg, der er formand, Terje Pedersen, der er næstformand, Bettina Eriksen og Heino Salling. Derudover sidder Peder Mortensen og Carsten Kock også i bestyrelsen. Hvis der er stemmelighed – altså 3-3 – i forbindelse med en beslutning, så har Hans Luunbjerg den afgørende stemme, fordi han er formand.

Da flere af punkterne fra dagsordenerne på bestyrelsesmøderne i Kerteminde Forsyning A/S i denne forbindelse er lukkede punkter, er det ikke muligt at se, hvorvidt det har været tilfældet. Og hvis det har, hvor mange gange det har været tilfældet.

”Har de øvrige medlemmer af bestyrelsen i Kerteminde Forsyning heller ikke indikeret, der kan være habilitetsproblemer forbundet med dit formandskab”?

”Der ikke andre i bestyrelsen, der har antydet, jeg har et habilitetsproblem. Hvis der er en beslutning, der skal træffes, hvor min habilitet kan drages i tvivl, så gælder de samme regler for Kerteminde Forsyning, som dem der gælder i Kerteminde Kommune. Det betyder at så forlader jeg naturligvis lokalet og går udenfor døren”, slutter Hans Luunbjerg.