Det sker i din by

SEPTEMBER

Birkende

18. september: Foredrag med Heidi Ewald i Hans Tausencenteret, mit liv i balancen, Foreningen for Kronikere, klokken 19

Dalby

28. september: Stjerneløb fra Hindsholmskolen kl. 10

29. september: Kagedyst og fællessang

Drigstrup

15. september: Tour de Kerteminde

Kerteminde

13. september: Arrangement ved Pias Pølsevogn

14. september: Svanen Dukketeater viser forestillingen ”Kejserens nye klæder” på Kerteminde Bibliotek kl. 10.30

14. september: Lørdagscafe i Kino kl. 11.00

15. september: DM i Minigolf hos Kerteminde Minigolf fra kl. 9 – 16

20. september: Café Det gode liv på Fjordly kl. 14.30 – Fra smedens køkken til kongens køkken med Kirsten Skovbølling Hansen

23. september: Debatmøde om ældrepolitik kl. 19 til 21 på Mødestedet, Strandgade 10

26. september: Kommunens Hædringsarrangement i Kertemindehallen

Langeskov

20.-22. september: Langeskov Kræmmermarked

Mesinge

21. september: Høstfest i Forsamlingshuset

Munkebo

14.-15. september: Stafet for Livet i Munkebo

18. september: Computerhjælp kl. 14.00 – 16.00 Munkebo Kulturhus

21. september: Foredrag med Christian Søgaard om Grønlands musikhistorie, Munkebo Bibliotek kl. 15.30 Entré 50 kr.

25. september: Computerhjælp kl. 14.00 – 16.00 Munkebo Kulturhus

28. september: Nalle and His Crazy Ivans i Musik Oasen i Munkebo Kulturhus

Stubberup
15. september: Banko kl. 14

OKTOBER

Kerteminde

1. oktober: Pernille Rosendahl spiller på Johannes Larsen Museet, klokken 19.30

1. oktober: FNs internationale ældredag 14.00 i Skovpavillionen

3. oktober: Elles Bailey med band på Samlingsstuen

3.-6. oktober: Kertemindedage

4. oktober: Café Det gode liv på Fjordly kl. 14.30 – Film fra livet med Finn Lindekilde

6. oktober: Fællesspisning og samvær i Fjordens Folkehus kl. 16.30 – 20

10. oktober: Meena Cryle & the Chriss Filmore Band på Samlingsstuen

12. oktober: Lørdagscafe i Kino kl. 11.00

17. oktober: Dragefestival

18. oktober: Café Det gode liv på Fjordly kl. 14.30 – En tur med den transsibiriske jernbane med Poul Weber

19. oktober: Dragefestival på Nordstranden ved Fjord&Bælt

31. oktober: Sangaften med Bibliotekets Venner kl. 19.30 – Vini Iuel

Langeskov

30. oktober: Seniormesse i Langeskov Idrætscenter

Mesinge
8. oktober: Fællesspisning kl. 18

Marslev

1. oktober: Foredrag om Borgerinddragelse på FGU ved Anne Tortzen kl. 19

Munkebo

2. oktober: Computerhjælp kl. 14.00 – 16.00 Munkebo Kulturhus

9. oktober: Computerhjælp kl. 14.00 – 16.00 Munkebo Kulturhus

16. oktober: Computerhjælp kl. 14.00 – 16.00 Munkebo Kulturhus

23. oktober: Computerhjælp kl. 14.00 – 16.00 Munkebo Kulturhus

30. oktober: Computerhjælp kl. 14.00 – 16.00 Munkebo Kulturhus

Revninge

31. oktober: Jonathan Spang i Kertemindeegnens Friskole

Rynkeby

5. oktober: Folkedanseevent på Nymarken Skole og Børnehus

Stubberup

13. oktober: Banko i Holmens Hus kl. 14

26. oktober: Halloween-fest i Holmens Hus kl. 16

26. oktober: Oktoberfest i Dalby kl. 18.30

NOVEMBER

Dalby

29. november: Fællesspisning kl. 17.30

Kerteminde

1. november: Café Det gode liv på Fjordly kl. 14.30 – Fra Lindø til Christiansborg med Jan Johansen

3. november: Fællesspisning og samvær i Fjordens Folkehus kl. 16.30 – 20

9. november: Lørdagscafe i Kino kl. 11.00

11. november: Sangaften med Bibliotekets Venner kl. 19.30 – Jeppe Priess Gersbøll

15. november: Café Det gode liv på Fjordly kl. 14.30 – Guitarspillere fra Hindsholm med Kim og Sonny

29. november: Café Det gode liv på Fjordly kl. 14.30 – Juleafslutniing med Hanne Anker og Jacob Dauerhøj

29. november: Juletræet på Torvet tændes

Martofte

9. november: Arkivernes Dag med byvandring kl. 10

Mesinge

15. – 16. november: Julemarked i Forsamlingshuset

19. november: Fællesspisning kl. 18

30. november: Julefrokost i Forsamlingshuset

Munkebo

6. november: Computerhjælp kl. 14.00 – 16.00 Munkebo Kulturhus

13. november: Computerhjælp kl. 14.00 – 16.00 Munkebo Kulturhus

16. november: Billy Cross i Musik Oasen i Munkebo Kulturhus

20. november: Computerhjælp kl. 14.00 – 16.00 Munkebo Kulturhus

27. november: Computerhjælp kl. 14.00 – 16.00 Munkebo Kulturhus

29. november: Juletræstænding kl. 16 – 17

Rønninge

6. november: Ida Corr i Rønninge Kirke, klokken 17 og 20

Stubberup

10. november: Banko i Holmens Hus kl. 14

20. november: Juletræstænding og fællesspisning Holmens Hus kl. 17

29. november: Holmens Hus Julefrokost

DECEMBER

Kerteminde

1. december: Fællesspisning og samvær i Fjordens Folkehus kl. 16.30 – 20

14. december: Julemanden ankommer til Kerteminde kl. 11

18. december: Sangaften med Bibliotekets Venner kl. 19.30 – Lucy Bergström og Jonie Kristensen

Munkebo

4. december: Computerhjælp kl. 14.00 – 16.00 Munkebo Kulturhus

7. december: Juleklip for hele familien på biblioteket kl. 10 – 12.30

11. december: Computerhjælp kl. 14.00 – 16.00 Munkebo Kulturhus

14. december: Juleklip for hele familien på biblioteket kl. 10 – 12.30

18. december: Computerhjælp kl. 14.00 – 16.00 Munkebo Kulturhus